بلبرینگ شیار عمیق

بلبرینگ شیار عمیق اصل توانایی تحمل بارهای شعاعی و محوری را در مقادیر قابل قبولی دارا است. امروزه به دلیل فروش غیرتخصصی بلبرینگ‌ها بسیاری از صنایع دچار مشکلات فنی و ایمنی می‌شوند؛ شرکت چاکو با بیش از یک دهه تجربه در زمینه تامین قطعات صنعتی، بسیاری از هزینه‌های تعمیرات آینده شما را کاهش می‌دهد. شرکت مهندسی بازرگانی چاکو به عنوان تامین کننده صنعتی قطعات باکیفیت برای تمامی انواع بلبرینگ‌ها از هر برندی آماده خدمات‌رسانی به شما عزیزان است. برای خرید بلبرینگ‌های اورجینال و با کیفیت چشمگیر با مشاورین ما در ارتباط باشید. در صورت مشاهده نکردن کد بلبرینگ مورد نظر خود در سایت و جهت ثبت سفارش، کد مورد نظر را به مشاورین خرید اعلام کنید. با بلبرینگ‌های شیارعمیق چاکو، از سرعت نهراسید!

بلبرینگ شیار عمیق
فیلتر دسته بندی
فیلتر برند
قطر داخلی
mm
mm
قطر خارجی
mm
mm
عرض
mm
mm
جنس محصول
انتخاب جنس...
ویژگی ها
لوگوی اس کا اف
بلبرینگ skf
قطر داخلی:
mm
8
قطر خارجی:
mm
22
عرض:
mm
7
بار اولیه:
kN
1.99
لوگوی اس کا اف
بلبرینگ skf
قطر داخلی:
mm
8
قطر خارجی:
mm
22
عرض:
mm
11
بار اولیه:
kN
3.45
لوگوی اس کا اف
بلبرینگ skf
قطر داخلی:
mm
3
قطر خارجی:
mm
7
عرض:
mm
3
بار اولیه:
KN
0.178
mm
mm
mm
mm
mm
mm
نام محصول
ابعاد اصلی
رتبه بندی بارها
رتبه بندی سرعت
قطر داخلی
[mm]
d
قطر خارجی
[mm]
D
عرض
[mm]
B
بار اولیه
[KN]
C0
KN
[KN]
C
سرعت اولیه
[r/min]
V0
سرعت نهایی
[r/min]
V
8
22
7
1.99
0.78
22000
-
8
22
11
3.45
1.37
22000
-
3
7
3
0.178
0.057
80000
160000
3
8
4
0.319
0.09
75000
150000
320
480
74
340000
470000
1100
46/1
320
440
56
266000
370000
1200
24/1
320
400
38
164000
218000
1300
10/9
300
540
85
465000
670000
850
88/6
300
460
74
355000
490000
1200
43/8
300
420
56
269000
370000
1300
22/8

بلبرینگ شیار عمیق deep groove ball bearings

بلبرینگ های شیار عمیق نوعی از بلبرینگ ها هستند که دارای کاربرد وسیع در صنعت و از متداول‌ترین بیرینگ ها در بازار مصرف کنندگان قطعات صنعتی محسوب می‌شوند. بلبرینگ های شیار عمیق بلبرینگ‌های پرکاربرد هستند، دلیل این موضوع طراحی ساده و قدرت عمل آنها در سرعت‌های بالا است. این دسته از بلبرینگ ها قابلیت تحمل بارهای شعاعی و محوری دارند.

آشنایی با انواع بلبرینگ های شیار عمیق

بلبرینگ‌های شیار عمیق را از ابعاد گوناگونی می‌توان تقسیم‌بندی نمود ولی بهترین نوع دسته بندی آن شامل موارد زیر است.

  • بلبرینگ شیار عمق یک ردیفه single row deep groove ball bearing
  • بلبرینگ شیار عمیق دو ردیفه    double row deep groove ball bearing
  • بلبرینگ شیار عمیق ساچمه خور deep groove ball bearing with filling slot

برای آشنایی بیشتر با انواع بلبرینگ های شیار عمیق به اینفوگرافیک زیر توجه کنید.

بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه Single Row Deep Groove Ball Bearings

بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه  متدوال ترین و پر استفاده ترین بلبرینگ صنعتی می‌باشند و از مشخصه اصلی آنها طراحی ساده، تفکیک ناپذیر بودن، مناسب سرعت های بالا،  محکم بودن در حین کار و عدم نیاز به تعمیر و نگهداری می‌باشند. شیار عمیق در سطح غلتش و همخوانی دقیق بین این شیار و ساچمه ها این بلبرینگ را قادر می‌سازد که بار محوری را از هر دو جهت به همراه بار شعاعی حتی در سرعت های بالا ، تحمل کند. مهم‌ترین ویژگی این بلبرینگ ها این است که نیازی به تعمیر و نگهداری خاصی ندارند و طول عمر مفید بالایی داند.

از آنجایی که بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه پرکاربردتر از سایر بیرینگ ها هستند، در طرح و اندازه‌های مختلفی ارائه می‌شوند که در ادامه به ذکر برخی از این طرح‌ها می‌پردازیم.

  • بیرینگ‌های با طرح باز در طرح اصلی (بدون آب بند)
  • بیرینگ های آب بند شده
  • بیرینگ های آب بند شده در برابر روغن نوع  ICOS
  •  بیرینگ ها باشیار محیطی با یا بدون خار فنری

انواع طرح های بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه

بیرینگ های بدون آب بند

طرح اصلی بیرینگ های شیار عمیق به صورت باز (بدون آب بند) می باشند. بنابر دلایل ساخت ، بیرینگ های بازی که با آب بند و حفاظ فلزی نیز تولید می شوند دارای فرو رفتگی محل نصب آب بند(Seal Recess) می باشند.

بیرینگ های آب بند شده

بیرینگ های شیار عمیقی که کاربرد بیشتری دارند ، با آب بند یا حفاظ فلزی در یک طرف یا دو طرف نیز تولید می شوند. بیرینگ های با سری پهنای  622 , 623 و 630 برای کارکرد طولانی بدون نیاز به نگهداری و تعمیرات مناسب می باشند.

بیرینگ های با آب بند یا حفاظ فلزی در دو طرف، محتوی گریس بوده و نیاز به نگهداری و تعمیرات ندارند. این بیرینگ ها قبل از نصب نباید شسته شده و تا دمای بیشتر از 80 درجه سانتی گراد گرم شوند. بیرینگ های شیار عمیق وابسته به ابعاد بیرینگ با یکی از گریس های استاندارد پر شده اند. میزان گریس 25 تا 35 درصد فضای خالی بیرینگ است.

بیرینگ های با حفاظ فلزی

بیرینگ هایی که با پسوند Z یا 2Z  تولید می‌شوند و دارای حفاظ فلزی هستند. معمولا در قالب یک یا دو مدل طرح تولید می‌شوند و این طرح بسته به ابعاد بیرینگ تولید می‌شود. حفاظ های فلزی از ورق فولادی ساخته می‌شوند و معمولاً دارای دنباله استوانه‌ای به منظور ایجاد یک شیار طولانی با پیشانی رینگ داخلی (الف)، هستند بعضی از انواع این حفاظ ها این دنباله را ندارند (ب).

این نوع بیرینگ ها که دارای حفاظی فلزی هستند در اکثر مواقعی که رینگ داخلی دوران می‌کند، استفاده می‌شوند. زیرا دوران رینگ خارجی در زمانی که سرعت  بالا است ممکن است باعث خروج گریس از بیرینگ شود.

جدول اطلاعات عمومی بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه
ابعاد ابعاد خارجی بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه مطابق با استاندارد  ISO 15:1998 می باشند. ابعاد شیار محیطی و خار فنری مطابق استاندارد ISO 464:1995  می باشند.

 

تلرانس ها بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه به صورت استاندارد با تلرانس های نرمال تولید می شوند.

بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه اکسپلورر با دقت بیشتری نسبت به تلرانس های نرمال استاندارد ISO تولید می شوند

لقی داخلی بلبرینگ های یک ردیفه شیار عمیق به صورت استاندارد با لقی شعاعی نرمال تولید می شوند. اکثر بیرینگ ها با لقی داخلی بزرگتر از C3 موجود می باشند. بعضی بیرینگ ها نیز با لقی کمتر از نرمال C2  ، یا لقی بیشتر از نرمال ، C4  C5 نیز تولید می شوند.
عدم همراستایی بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه توانایی محدودی در تحمل عدم همراستایی دارند.

برای اینکه در شرایط عدم همراستایی زاویه‌ای میان یک رینگ داخلی و خارجی تنش‌های اضافی به وجود نیاید وابسته به عوامل زیر دارد:

–   لقی داخلی شعاعی بیرینگ در حین کارکرد،

–   ابعاد بیرینگ،

–   طرح داخلی بیرینگ و

–   نیروها و گشتاورهای اعمال شده به بیرینگ ، دارند.

قفسه ها –   قفسه نوع نواری (Ribbon – type) و مرکز شده نسبت به ساچمه ها از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ، بدون پسوند در شماره فنی بلبرینگ (الف)

–   قفسه نوع نواری و مرکز شده نسبت به ساچمه ها از جنس ورق برنجی پرسکاری شده ،با پسوند Y در شماره فنی بلبرینگ

–   قفسه پرچ شده (Riveted) و مرکز شده نسبت به ساچمه ها از جنس ورق فولادی ، بدون پسوند در شماره فنی بلبرینگ (ب)

–   قفسه پرچ شده و مرکز شده نسبت به ساچمه ها از جنس ورق برنجی ،با پسوند Y در شماره فنی بلبرینگ

–   قفسه برنجی ماشین کاری شده و مرکز شده نسبت به ساچمه ها، با پسوند M در شماره فنی بلبرینگ )ج)

–   قفسه برنجی ماشین کاری شده و مرکز شده نسبت به رینگ خارجی، با پسوند MA در شماره فنی بلبرینگ

–   قفسه نوع Snap از جنس پلی آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه و مرکز شده نسبت به ساچمه ها، با پسوند TN9 در شماره فنی بلبرینگ )د)

بار حداقل

 

بلبرینگ های شیار عمیق در صورتیک دارای کارکرد قابل قبول هستند که تحت یک بار قابل قبولی باشند. این موضوع در شرایطی که بیرینگ ها در سرعت های بالا ، تحت شتاب بالا و یا تغییرات ناگهانی جهت بار قرار دارند، با اهمیت است. در این شرایط نیروهای اینرسی ساچمه هاو قفسه و اصطکاک روانکار اثرات تعیین کننده ای بر شرایط غلتش بیرینگ داشته و ممکن است باعث خرابی ناشی از حرکت لغزشی بین ساچمه هاو سطح غلتش شوند. حداقل بار مورد نیاز شعاعی برای یک بلبرینگ شیار عمیق به صورت تقریبی قابل محاسبه می باشد.

 

بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه  Paired Deep Groove Ball Bearings

هنگامی که نیروی وارد شده بر یک بلبرینگ زیاد باشد  و بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه قابل به تحمل این بار بیش از حد را نداشته باشند الازم است که از بلبرینگ های شیار عمیق دو طرفه استفاده شود زیرا  دارای دو ردیف موازی ساچمه جهت تحمل بار بیشتر است.

می توان گفت بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه از نظر طراحی مشابه بلبرینگ های شیار عمیق یک ردیفه می باشند. این بیرینگ ها دارای سطح غلتش یکپارچه و عمیق می باشند که با ساچمه ها هماهنگی دارد. این بیرینگ ها توانایی تحمل بار محوری از هر دو جهت به همراه بار شعاعی را دارند.

برای قطر داخلی و خارجی مشابه، بلبرینگ های دو ردیفه کمی پهنای بیشتری نسبت به بلبرینگ های یک ردیفه دارند اما ظرفیت حمل بار آنها به طور قابل ملاحظه ای بیشتر از بیرینگ های یک ردیفه سری های 62  و  63 است.

جدول اطلاعات عمومی بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه
ابعاد ابعاد خارجی بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه مطابق استاندارد  ISO 15:1998 است.
تلرانس بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه با تلرانس های نرمال تولید می شوند. مقادیر این تلرانس هامطابق استاندارد ISO 492:2002 می باشد.
لقی داخلی بلبرینگ های شیار عمیق دوردیفه به صورت استاندارد با لقی نرمال تولید می شوند. حدود لقی مطابق استاندارد  ISO 5753:1991 می باشد.
عدم همراستایی عدم همراستایی بین رینگ داخلی و خارجی بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه فقط با اعمال نیرو قابل تحمل است. این نیرو باعث افزایش بار ساچمه ها و قفسه شده و عمر بیرینگ را کاهش می دهد. به دلیل این عواملی که خدمتتون ارائه دادیم، حداکثر عدم همراستایی مجاز دو دقیقه کمان است. عدم همراستایی بین رینگ های بیرینگ باعث افزایش سرو صدا در حین کارکرد می شود.
قفسه ها بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه دارای دو عدد قفسه نوع Snap از جنس پلی آمید 6.6 تقویت شده با الیاف شیشه که نسبت به ساچمه ها مرکز شده اند، می باشند (شکل 2) که با پسوند TN9 در شماره فنی بیرینگ مشخص می شوند.
توجه:

بلبرینگ های شیار عمیق دو ردیفه با قفسه پلی آمید 6.6  می توانند تا دمای  +120 °C بکار برده شوند. روانکارهای مورد استفاده برای بیرینگ ها معمولاً اثر منفی برخواص قفسه ندارند ، بجز بعضی روغن های مصنوعی، گریس بر پایه روغن مصنوعی و روانکارهای محتوی مقادیر زیادی افزودنی EP که برای دمای بالا بکار می روند.

بلبرینگ های شیار عمیق ساچمه خور  Deep Groove Ball Bearings With Filling Slots

بلبرینگ شیار عمیق ساچمه خور از لحاظ شکل ظاهری با دیگر بلبرینگ تفاوتی ندارد اما تعداد بیشتری ساچمه در آن به کار رفته است. حلقه های استفاده شده در این نوع بلبرینگ به گونه ای طراحی شده است که بتوان ساچمه هایی را به آن افزود. اینگونه میتوان گفت که بلبرینگ های شیارعمیق ساچمه خور درواقع همان بلبرینگ شیار عمیقی است که تعداد ساچمه بیشتری دارد که بدین دلیل قدرت تحمل بار برینگ افزایش پیدا می کند.

این بلبرینگ ها قدرت تحمل بار شعاعیشان از نوع بدون شیار بالاتر است اما  قدرت تحمل بار محوری آن کمتر و نیز سرعت بلبرینگ های شیار عمیق معمولی را ندارند.

از کاربرد های این نوع از بلبرینگ ها میتوان به  گیربکسهای اتوماتیک که از بلبرینگ در یک فضای محدود باید استفاده شود، نام برد

طرح اصلی این بیرینگ ها بصورت باز (بدون آب بند) است اما این بیرینگ ها با کاسه نمد فلزی (با پسوند Z و 2Z) نیز تولید می شوند و اگر هر دو طرف بیرینگ کاسه نمد داشته باشد، بیرینگ با یک گریس پر شده است  که از آن بخوبی در مقابل زنگ زدگی محافظت می‌نماید.

 

برای خرید انواع بلبرینگ شیار عمیق و دریافت کلیه مشخصات فنی و لیست قیمت به‌روز با کارشناسان فنی شرکت مهندسی بازرگانی چاکو تماس حاصل فرمایید و اطلاعات لازم را دریافت نمایید.